Stěhujete cenné předměty? Nebojte se o ně!

Každý z nás vlastní nějaký kousek, kterého si nesmírně cení. Ať už se jedná o vzácnou vázu z dynastie Ming nebo obraz po prapraprababičce, je při stěhování potřeba zajistit, aby se cenný předmět nebo starožitnost nezničily.

Při stěhování se může cennost nejen rozbít, ale i poškodit (škrábance, ulomené části apod.). Většina lidí si tak drahé věci stěhuje svépomocí. Někdy to ale není možné, a tak nezbývá nic jiného než se obrátit na stěhovací firmu, která stěhování starožitností zajistí.

Základem je stěhovací firmu upozornit na to, že potřebujete přestěhovat. Je totiž nezbytné, aby pracovníci věděli, že daná věc si zaslouží speciální zacházení, jinak s ní budou zacházet běžným způsobem, který by ale pro cennost mohl být likvidační.

Pokud o tom stěhovací firma ví, měla by svůj postup přizpůsobit. Základem je kvalitní obalový materiál, do kterého bude věc zabalena – jedná se především o bublinkové, pěnové i stretch fólie, molitany, deky a další.

Pokud se jedná o těžké břemeno (například skříň), je nezbytné, aby firma byla vybavena zařízeními k stěhování věcí nadměrné zátěže. Jedná se především o popruhy nebo zdvihací plošiny.

Během přepravy na nové místo pak musí být věc bezpečně uložena ve voze. Kromě základního upevnění předmětu je třeba, aby se věc zbytečně nekývala, což by mohlo být fatální při odbočování.

Přeprava však nekončí přijetím na cílové místo. Zaměstnanci stěhovací firmy by měli cennost opatrně vyložit a v případě potřeby dbát pokynů objednatele stěhovacích služeb.